Gastronomické trendy pre rok 2021: Dôraz na kvalitu, lokálne suroviny a zdravý rozum

Gastronomické trendy pre rok 2021: Dôraz na kvalitu, lokálne suroviny a zdravý rozum

Posledné mesiace síce gastroakciám, festivalom a návštevám reštaurácií veľmi neprajú, o to lahodnejšie zážitky si však môžeme dopriať za dverami našich domovov. A je to poznať aj v dlhodobých prognózach. Akým smerom sa bude gastronómia v roku 2021 uberať a aké trendy by vás rozhodne nemali minúť?

Kvalita predovšetkým

Šetriť na kvalite jedla a nápojov už nejaký ten piatok nie je v móde. Nebude to inak ani tento rok. Laickej verejnosti totiž postupne začína dochádzať, že jedlo je palivom pre naše telo, a tým aj základom pevného zdravia. Najlepšie to vystihuje prirovnanie k autu – pokiaľ chcete, aby vám slúžilo čo najlepšie a najdlhšie, rozhodne doňho nenatankujete nekvalitný benzín.

Z jedla sa navyše stáva obľúbené potešenie všetkých zmyslov (starostlivý food styling je už štandardom), ale aj téma, ku ktorej sa vyplatí pristupovať zodpovedne. Dôraz je preto kladený na pôvod potravín, férové podmienky pri ich spracovávaní a tiež ich vplyv na životné prostredie.

Avšak nejde len o jedlo. Kávová kultúra prekvitá už aj na Slovensku, a tak sa z bahnitých „turkov“ a mdlých rozpustných káv postupne posúvame k starostlivo pripravenému espressu, ktoré si chceme dopriať aj v pohodlí domova.

ETA TIP: Profesionálnu kvalitu do vašich domácností prináša pákový kávovar ETA Artista. Pozrite sa, ako obstál pred skúseným kávovým majstrom.

Domáce z módy nevyjde

Lokálne suroviny sú opäť „in“ a nedokonalé domáce jablko z vlastnej záhradky často dostáva prednosť pred naleštenými kúskami z obchodov, ktoré k nám doputovali cez niekoľko štátov.

V dobe, ktorá nás zahnala do bezpečia našich domovov, tiež znovu objavujeme kúzlo domácej prípravy pochutín, pre ktoré inokedy siahame do regálov v supermarkete. A tak sa zasa zavárajú marmelády, pripravujú domáce jogurty a kto ešte nepečie domáci chlieb, akoby ani nežil. 

ETA TIP: Pečenie domáceho chleba a výrobu jogurtu a džemov vám uľahčí kvalitná domáca pekáreň.

Obľuba kvásku a kvasených jedál stúpa aj vďaka popularizácii zdravotných benefitov tohto prirodzeného a rokmi prevereného spracovania potravín. Vyskúšajte kvasenú zeleninu pickles alebo tradičný kórejský šalát kimchi. Rovnako jednoducho si doma pripravíte klíčky strukovín, ktoré sú živinami doslova nabité.

Menej mäsa na tanieri

Rastlinné alternatívy zažívajú celosvetový boom. Strava založená na rastlinných potravinách totiž ponúka rozmanité chute a cenné výživné látky a navyše sa spája s nižšou ekologickou stopou ako produkty živočíšneho priemyslu.

Nemusíte byť hneď vegetariánom alebo vegánom. Novým trendom je kompromis v podobe tzv. reduktariánstva, ktoré odporúča mäso a živočíšne výrobky skôr obmedziť než ich úplne vyradiť. Pri ich výbere je pritom lepšie zamieriť k miestnemu farmárovi, spoľahnúť sa na kvalitný BIO sortiment alebo využiť dary domácich sliepok zo susedovho dvora.

Olivový olej opäť na scéne

Na skôr ospevovaný olivový olej sme v posledných rokoch trocha zanevreli. Pozornosť mnohých z nás si totiž získal olej kokosový. O jeho zdravotných benefitoch sa však medzi súčasnými odborníkmi vedú búrlivé debaty. Olivový olej tak pravdepodobne čaká návrat.

V kuchyni si dajte pozor na to, na čo je olej určený. Na tepelnú úpravu sa totiž nehodí každý, čo je aj prípad extra panenského olivového oleja. Radšej s ním pokvapkajte už hotový pokrm alebo šalát a pri vyprážaní či restovaní siahnite po oleji s vyšším dymovým bodom. Vyskúšať môžete tiež prepustené maslo.

Jedlo ako nástroj k lepšiemu životu

Už ste počuli o biohackingu? Snaha optimalizovať ľudské telo a myseľ pomocou viac či menej inovatívnych praktík ovládla nielen nadšencov moderných technológií. Okrem rôznych analytických prístrojov a chytrých aplikácií sa sústredí tiež na úplný základ zdravia ako kvalitný spánok a vhodná strava.

Prejesť sa k lepšiemu životu pritom nemusí byť ťažké. Základom je získať z jedla maximum prospešných živín a urobiť z nich spojencov pre silný imunitný systém. Chybu neurobíte ani pravidelnou konzumáciou semienok a čo najmenej spracovaných „živých“ surovín.

Balanc medzi digitálnym svetom a realitou

Časť našej existencie sa teraz presunula na internet, vrátane množstva aktivít, ktoré sa točia okolo jedla. Objednať si jedlo na webe reštaurácie alebo priamo v aplikácii donáškovej spoločnosti je dnes už samozrejmosťou. Rovnako tak si z on-line obchodov nechávame voziť nákupy, pre ktoré by sme sa inak vydávali do supermarketu. V súčasnosti si ale čím ďalej, tým viac uvedomujeme, že je potrebné zachovať rovnováhu.

Nezabudnite preto na podporu miestnych podnikov – pokiaľ teda nechcete, aby vplyvom protiepidemických opatrení zanikli. Aspoň raz za týždeň si vyzdvihnite menu z výdajného okienka alebo ich podporte kúpou vouchera na dobu, kým znova otvoria.

To však neznamená, že by ste mali na chytré technológie zanevrieť. Aplikácie pre mobilný telefón vám uľahčia a zefektívnia napr. starostlivosť o zdravie – v spojení s kuchynskou či osobnou váhou, tlakomerom alebo sonickou zubnou kefkou fungujú veľmi spoľahlivo. Na internete zároveň nájdete množstvo inšpirácií či receptov a zdieľaním vašich kulinárskych úspechov na sociálnych sieťach si uľavíte od frustrácie z nútenej sociálnej izolácie.

Nenechať sa zožierať

A to najlepšie na koniec – nezdravá obsesia zdravým jedlom sa zdá byť na ústupe. Pribúda vyznávačov pravidla 80:20, ktoré pripúšťa, že 80% zastúpenia zdravej stravy v jedálničku bohato stačí. Zostávajúcich 20 % potom môžu tvoriť maškrty, na ktoré máme skutočne chuť. Občas si niečo s radosťou dopriať je jednoducho lepšie, ako úzkostlivo žuť listový šalát. Ocení to vaše telo aj psychika.